Rákociho palác, nachádzajúci sa na Hlavnej ulici v Prešove, je považovaný za najkrajší mestský palác bývalého Horného Uhorska. Táto renesančná stavba zo 16. storočia dodnes očarúva svojou elegantnou architektúrou a bohatou sgrafitovou výzdobou.
Vznik a prestavby
Palác vznikol prestavbou dvoch meštianskych domov na podnet Žigmunda Rákociho. Svoju súčasnú podobu, charakterizovanú fasádou s oknami v arkieroch a výraznou atikou, získal v 17. storočí počas neskororenesančnej prestavby.
Významné udalosti
V Rákociho paláci bol v roku 1633 podpísaný prešovský mier medzi sedmohradským kniežaťom Jurajom I. Rákocim a cisárom Ferdinandom II. Neskôr, po roku 1701, slúžil palác ako väzenie a rezidencia Františka II. Rákociho, vodcu protihabsburských povstaní.
Expozície Krajského múzea
Hasičská technika
V paláci sa nachádza najväčšia zbierka hasičskej techniky na Slovensku. Expozícia obsahuje takmer 40 exponátov, vrátane dvojkolesových a štvorkolesových striekačiek na ručný pohon, motorových striekačiek a požiarnych automobilových vozov. Návštevníci môžu obdivovať aj rôzne súčasti hasičskej výzbroje, ako sú kožené a plátenné vedrá, vodné pušky, dobové prilby, uniformy a samaritánske pomôcky.
Kontrasty života
Expozície v paláci ponúkajú pohľad na dva protipóly – bohatstvo panského sídla s umeleckými dielami, luxusnými hodinami a honosným nábytkom, a život chudobného ľudu v etnografickej expozícii. Tá zaujme pestrofarebnou krásou krojov a nostalgickou atmosférou gazdovstva, pastierskych tradícií, remesla, práce i oddychu.
Neživá príroda
K najexkluzívnejším exponátom patrí opál drahý – slovenský drahokam, ťažený v neďalekých Slanských vrchoch, a zbierka fosílií, odtlačkov morských organizmov, zuhoľnatených zvyškov rastlín a pozostatkov veľkých vyhynutých cicavcov.
Rákociho palác – renesančný skvost Horného Uhorska
Palác je skutočným klenotom renesančnej architektúry a neodmysliteľnou súčasťou histórie Prešova. Vďaka expozíciám Krajského múzea ponúka návštevníkom jedinečný pohľad na minulosť regiónu a život jeho obyvateľov. Pri návšteve Prešova by ste si tento architektonický skvost rozhodne nemali nechať ujsť.